ARSET-VAC Serwis > Blog > Jak zaprojektować nowoczesne systemy sterowania maszyn?

Jak zaprojektować nowoczesne systemy sterowania maszyn?

Podstawą wyposażenia każdego zakładu produkcyjnego są różnego typu maszyny, które zasadniczo różnią się od sprzętów używanych klika lub kilkanaście lat temu. Obecnie muszą one działać szybciej i precyzyjniej oraz spełniać coraz to większe wymagania klientów. Takie oczekiwania stawiają przed projektantami i konstruktorami konkretne wyzwania, co finalnie odzwierciedla profesjonalny projekt i montaż układów automatyki przemysłowej. Na co powinni oni zwrócić uwagę, projektując nowoczesne systemy sterujące maszyny?

Współczesne oczekiwania

Od szybkiej, precyzyjnej i niezawodnej pracy maszyn na linii produkcyjnej zależą nie tylko efekty produkcyjne, ale także wydajność zakładu oraz bezpieczeństwo procesów. Czasami korzystając z niektórych urządzeń i sprzętów, użytkownik może odnieść wrażenie, iż projektant i konstruktor nie zastanawiali się nad jego funkcjonalnością. Aby uniknąć takiej sytuacji, projektowanie i konstruowanie maszyn zlecić należy pracownikom ARSET-VAC Serwis, którzy zajmują się wytwarzaniem i modernizowaniem maszyn przemysłowych oraz utrzymaniem ich pełnej sprawności. A wszystko w oparciu o pełną automatyzację procesów produkcyjnych, która pozwala na masowe wytwarzanie produktów z doskonałą jakością i powtarzalnością. Niezbędne są do tego rozwiązania z zakresu automatyzacji i sterowania oraz oprzyrządowania, czujników, obróbki danych oraz komunikacji.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

System sterowania, podobnie, jak większość maszyn, ma swoje fazy życia. Można je opisać następująco: koncepcja, projektowanie, uruchomienie, eksploatacja i serwisowanie, modyfikacje i zmiany w trakcie eksploatacji. Na co należy zwrócić szczególną uwagę w procesie projektowania? Należy odpowiednio dobrać wszystkie komponenty, niezbędne do uruchomienia procesu. Do realizacji pomysłu najlepiej wykorzystać standaryzowane urządzenia systemów automatyki, opatentowane jako całość. Pozwala to na stosowanie elementów najlepszych w swojej klasie i likwiduje problem wychodzenia części z użycia. Przy projektowaniu należy zwrócić uwagę na czujniki. Inteligentne i bardzo małe czujniki mogą dać duże korzyści, ale czasami tańszy i prostszy czujnik rozwiąże problem.

Podczas projektowania przemyśleć trzeba także problemy zasilania energią, transmisji danych, a nawet oświetlenia. Narzędzia do programowania powinny działać w sposób zrozumiały, powinny się dać skalować i nadawać do wielokrotnego użytku. Istotna jest wymienność wszystkich elementów i ich kompatybilność, co zwiększa efektywność pracy i obniża koszty oraz komunikowanie się wszystkich urządzeń w tym samym języku. Trzeba także pamiętać, iż interfejsy z ekranami dotykowymi mają większe możliwości niż pulpit z przyciskami. Interfejsy wyposażone są w programy ułatwiające adaptację w nowym otoczeniu i przystosowane są do ponownego użycia, w całkowicie zmienionej konfiguracji systemu automatyki. Największą oszczędność czasu i wysiłku daje zakupienie gotowego systemu zasilania. Należy to wziąć pod uwagę, projektując nowy system.

Close Menu